Ogrodzenia frontowe wizytówką każdego domu
To nie budynek stojący na działce stanowi naszą wizytówkę. Jest oczywiście istotnym elementem, ale nie tym najważniejszym. Przechodnie poruszający się ulicą, na której jest nasza posesja, goście przyjmujący nasze zaproszenie np. na wiosennego grilla, najpierw podziwiają ogrodzenia frontowe.
To ogrodzenia frontowe przykuwają uwagę w pierwszej kolejności, zatem stanowią wizytówkę naszej posesji, a także nas samych. Warto zatem poświęcić więcej własnej uwagi na wybór tego elementu naszej działki, by nie czerwienić się ze wstydu, gdy ogrodzenia frontowe staną się obiektem niesmacznych komentarzy.
Dopasuj ogrodzenie do własnego domu
Ogrodzenia frontowe nie powinny odbiegać od architektury naszego domu. Unikatowy charakter naszej działki podkreśli dobrze dopasowany model ogrodzenia, który komponuje się z otoczeniem. Decyzja może nie być łatwa, gdy ogrodzenia frontowe na rynku można liczyć w setki, jak nie w tysiące. Różnią się materiałem, z którego są zrobione, kolorem i wzorem. Trzeba też pamiętać, że służyć ma nam na całe lata. Gdy decydujemy się na bardzo nowoczesną architekturę obiektu, to warto pamiętać, że wymaga ona odpowiedniej oprawy. Ogrodzenia frontowe wybierane przy tym rodzaju architektury, to najczęściej uniwersalne, a zarazem funkcjonalne ogrodzenia palisadowe lub nowoczesne i nieco surowe ogrodzenia frontowe gabionowe. Można je stawiać bezpośrednio na gruncie lub na podmurówce. Należy pamiętać, że przy nierównym podłożu lub podmokłym nie powinno się rezygnować z podmurówki. Ogrodzenia łupane będą świetnie współgrały z architekturą dworkową lub budynkami z większą ilością dekoracji na elewacji.
Wybór idealnego ogrodzenia
Ogrodzenia frontowe powinny być dopasowane do bryły budynku. Powinny mieć dopasowane wszystkie elementy. Gabion, betonowa wylewka, a może solidna podmurówka z cegieł – od Ciebie zależy, na co postawisz. Inaczej prezentować się będzie klasyczne ogrodzenie panelowe w połączeniu z kamiennymi słupami, a inaczej samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonuje się przęsła ogrodzenia. Poszczególne budulce mają różną odporność na deszcz, wiatr czy słońce. Zadbaj o to, by po kilku latach nadal świetnie wyglądały. Jeśli nie masz czasu na częstą pielęgnację ogrodzenia – zrezygnuj z wypełnienia drewnianego, które wymaga stosowania odpowiednich impregnatów. Ogrodzenia fontowe powinny być zabezpieczone przed korozją. Największą trwałość zapewnia cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe powierzchni komponentów. Sprawia to, że elementy nie rdzewieją, a ty przez bardzo długi czas nie musisz zastanawiać się nad ich konserwacją.